Staff and Governance

Our dedicated staff are loved by the children and parents alike. We have a high staff/child ratio ensuring that the children’s academic and pastoral needs are well cared for.

Our goal is to teach to the highest standards the many subjects we offer so that children pass examinations successfully. We attach equal importance to inspiring your children with enthusiasm and a love of learning which will be an asset for life.

Northbourne Park is committed to safeguarding and promoting the welfare of children and all members of staff, teaching or non-teaching have undertaken an enhanced DBS check.

Governing Body 2016/17

Patron – The Rt. Hon. The Lord Northbourne

President – The Lady Northbourne

Chairman of Governors
Mr Brian Semple  OBE, MA, MSc

Chairman of the Finance & General Purposes Committee (F&GP)
(to be appointed)

Chairman of the Education Committee
Mr James Outram

Governors
Mrs Stephanie Aiyagari - Safeguarding and Child Protection (Vice Chair)
Mrs Susie Barter
Mrs Celia Glynn-Williams
Mr Tim Hamilton
Professor Ben Hutchinson
Mrs Anna Johns - EYFS
Mrs Marian Nairac
Miss Rebecca Jones
Mrs Fiona Poole
Mr Peter Roberts
Ms Mary Williamson - Representative for staff forum

The Chairman of Governors can be contacted by writing to:
The Chairman of Governors
Northbourne Park school
Betteshanger,  DEAL
Kent    CT14 0NW
_______________________________________________________________________________________________

Staff

Headmaster – Sebastian Rees BA (Hons), PGCE, NPQH

Teaching Staff (Prep School)

Nicola Crouch – BSc (Hons), GTP (Head of Science)
Elisa Esteve – BSc, PGCE, (Spanish)
Lucy Gleave – BA, PGCE, (Director of Music)
Alison Goodall – BA (Hons), PGCE (Head of English)
Elizabeth Hayes – MA, BSc, PGCE (R.S.)
Marie Hutchinson – Licence (TB), Maitrise (TB), (Head of Modern Languages)
Nicola Kirby – BSc, PGCE, (Junior Form Teacher and Girls' Games)
Anne-Sophie Martindale – BA, PGCE (Art)
Patrick Papougnot – Maitrise Sciences Naturelles French classes Maths and Science
Sophie Papougnot – BTS, Diploma (OU), TEFL (Head of Section Francaise Bilingue)
Craig Riley – BA, (Director of Sport)
Christie Riley – BA, (Junior Subjects Head of History and Girls’ Games)
Debbie Robinson – BEd (Hons), (Head of Geography and Girls’ Games)
Priscilla Smith – BSc (Hons), Forest School Leader, (Director of Outdoor Education)
Alexander Thompson – BA (Hons) (Deputy Head, Head of Maths, Director of Studies)
Susanna Woodgate – BA, PGCE (Primary) (Learning Support Teacher)

Teaching Staff (Pre-Prep School)

Head of Department – Gillian Rees
Sue Beevers – Teaching Assistant                 
Sally Belson – Teaching Assistant
Leanne Court – Learning Support Assistant
Kathryn Morton – Teaching Assistant
Fiona Richardson – BSc, PGCE
Carla Saltmer – Teaching Assistant
Ruth Shah – BA (Hons), PGCE
Richard Smith – BSc (Hons), PGCE

Visiting Teachers

James Bellas – Spanish guitar
Christopher Berriman – Piano (pre-prep department)/Organ
Anthony Burwash – Fencing
John Cullis – Cello                 
Gawain Douglas – Singing                 
Nicolette Douglas – Piano
Amanda Gregory – Recorder
Mark Gregson – LAMDA
Nicky Pound – Piano
Catherine Smith – Woodwind
Dave White – Percussion
Sophie Williamson – Percussion (pre-prep department)
Amanda Wyatt – Violin

Non-Teaching Staff

Tanya Beckett – Bursar
Katie Brown – Assistant Houseparent
Shaun Carlton – ICT Manager
Deborah Coe – Laboratory Technician
Vincent Crans – Graduate Assistant
Malcolm Dewar – Gap Student
Emmeline Henderson – Pre-Prep Administrator
Harrison Hinkins – Graduate Assistant
Graham Hogben – Maintenance
Jackie Jones – School Administrator
Hannele Lewis-Anthony – Graduate Assistant
Ritchie Love – Transport Manager
Jason Merry – Maintenance
Dolrick Percy – Security & Groundsman
Claire Percy – Marketing, PR & Lettings Co-ordinator, Alumni Secretary
Ally Reeve – Gap Student
Amy Richardson – Graduate Assistant                
Shirley Smith – Bursarial Assistant
Maureen White – School Matron
The Rev. Nigel Hale – Chaplain